MS SQL Server Yedekleme

Management Studio, Microsoft SQL Server’ın tüm bileşenlerine erişmeye, bu bileşenleri yapılandırmaya, yönetmeye ve geliştirmeye yönelik tümleşik bir ortamdır. SQL Server Management Studio, tüm beceri düzeylerindeki geliştiricilerin ve yöneticilerin SQL Server’a erişmesini sağlamak için çok çeşitli grafik araçlarıyla bir dizi zengin komut dosyası düzenleyicisini bir araya getirir. Management Studio, Microsoft üzerinden ücretsiz olarak da indirilebilmektedir ancak DorukNET Azure Pack platformu üzerindeki SQL Server sunucularında kurulu gelmektedir. Bu nedenle oluşturduğunuz sunucularda özellikle Management Studio kurmanız gerekmeyecektir.

Bu yazıda Azure Pack platformu üzerinde oluşturulan SQL Server kurulu sunucularda veritabanı yedeğini nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

MS SQL Veritabanı Yedek Alma (MSSQL Backup)
MSSQL veritabanı için .bak , .sql ve “.ldf & .mdf” gibi uzantılar için farklı yöntemlerle veritabanı yedekği oluşturabilirsiniz. Microsoft SQL Server 2014 üzerinde Management Studio kullanarak aşağıdaki adımlarla MSSQL veritabanı yedeği alabilirsiniz.

Farklı SQL Server’de alınan yedeklerinizin Azure Pack platformunda oluşturulan SQL Server restore etmek istediğinizde hata alabilirsiniz. Azure Pack platfomunda Microsoft SQL Server 2014 sürümü kullanılmaktadır. Bu nedenle farklı bir sunucuda örneğin SQL Server 2008 vb. gibi bir sürüm kullanıyorsanız veritabanı geri yükleme (Restore) işlemi sırasında hata alabilirsiniz. Fakat generate script yöntemi mevcut SQL sunucunuz üzerinden alt SQL sürümlerine uygun yedek alabilirsiniz.

Generate Script, Microsoft SQL veritabanı yedekleme işlemlerinde en sık kullanılan yöntemdir. .sql uzantılı olarak alınan yedek dosyaları herhangi bir metin editörü ile açılarak içerisindeki veriler el yordamıyla değiştirilebilmekte ve düzenlenebilmektedir ancak .bak formatında alınan veritabanı yedeklerinde farklı SQL sürümlerinde restore işleminde hata yaşanabilmektedir. Bu nedenle eğer aynı SQL sürümleri içerisinde backup / restore işlemi uygulanacaksa talebiniz halinde .bak uzantılı yedek alabilirsiniz.

Generate Script Yöntemi ile SQL Yedek Nasıl Alabilirim?

Windows SQL Server sunucunuza RDP erişimi sağlayarak Microsoft SQL Server Management Studio üzerinden aşağıdaki adımlarla veritabanınızı yedekleyebilirsiniz.