e-Posta Yedeklerini Saklama

Yeni bir bilgisayar aldıysanız veya büyük bir temizlik yapıp, tüm yazılımlarınızı yeni veya tekrar biçimlendirilmiş bir sabit diske yeniden yüklemeye karar verdiyseniz Microsoft Office Outlook 2007 uygulamasını yeniden yüklemeniz gerekir. Outlook’u yeniden yüklemek tüm e-posta iletilerinizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Bu makalede, yeni yüklemenizde eski e-posta iletilerinizi nasıl göreceğiniz açıklanmaktadır.

Bu makalede

E-posta iletileriniz nereye kaydedilir?

1. Adım: Eski dosya verilerinizi taşıma

2. Adım: Outlook ilk kez başlatıldığında hesabınızı kurma

3. Adım: Eski Outlook veri dosyasına erişme

Adım 4: Veri dosyasının ekran adını özelleştirme

Adım 5: İletileri önceden kullanılan .pst dosyasına teslim etme

6. Adım: İstenmeyen veri dosyasını kaldırma

UYARI : Bu makalede, Outlook veri dosyalarınızın nasıl yedekleneceğini bildiğiniz ve bu işlemi önceden yaptığınız varsayılır. Outlook veri dosyalarını içeren bir sabit diski, verileri başka bir sabit diske, ağ sürücüsüne veya çıkarılabilir medyaya yedeklemeden biçimlendirmeyin. Sabit diskiniz biçimlendirildiğinde söz konusu diskteki veriler tamamen yok edilir. Veri dosyalarınızın yanı sıra, yedeklemek isteyebileceğiniz başka yapılandırma dosyaları vardır. Outlook dosya konumları hakkında daha fazla bilgi için Ayrıca Bkz bölümüne bakın.

NOT : Bu makalede, varolan Outlook verinizi nasıl taşıyacağınız ve eski veri dosyanızdaki yeni öğeleri kaydetmek için Outlook’u nasıl yapılandıracağınız açıklanmaktadır. Kurallar, Gönderme/Alma grupları, hesap ayarları, otomatik tamamlama önerileri gibi diğer yapılandırma bilgileri bu makalenin kapsamında değildir.

Sayfanın Başı

E-posta iletileriniz nereye kaydedilir?

E-posta iletileriniz nereye kaydedilir? İletiler e-posta sunucusunda mı tutuluyor, yoksa bilgisayarınızda bir Outlook veri dosyası içinde yerel olarak mı saklanıyor? Bu sorunun cevabı sahip olduğunuz e-posta hesabının türüne ve bu hesabı Outlook’ta nasıl yapılandırdığınıza göre değişir. Yeni iletilerinizin kaydedildiği yer varsayılan teslim konumu olarak adlandırılır.

Microsoft Exchange hesabı

Exchange hesabı kullanıyorsanız, e-posta iletileriniz, takviminiz, kişileriniz ve diğer öğeleriniz genellikle Exchange çalıştıran sunucu üzerindeki posta kutusu teslim edilir ve burada depolanır. Outlook’u yeni bir bilgisayara yüklediğinizde ve Exchange hesabı yapılandırdığınızda, Exchange çalıştıran sunucuda bulunan tüm öğelerinizi yeniden kullanabilirsiniz. Arşiv veya yerel veri dosyaları oluşturmadıysanız ya da Exchange iletilerinizin yerel bir veri dosyasına teslim edilmesi gibi bir seçenek belirtmediyseniz, bu makalenin geri kalanında verilen bilgiler size yönelik değildir.

Exchange hesapları ayrıca, çevrimdışı çalışmanıza veya Önbelleğe Alınmış Exchange Modu’nu kullanmanıza olanak verir. Bu özelliklerden herhangi birini kullanırsanız, öğelerinizin yerel kopyaları bilgisayarınızda bir Çevrimdışı Klasör Dosyası (.ost) içinde saklanır. “.ost” dosyası Exchange çalıştıran sunucudaki öğelerle süreli olarak eşitlenir. Verileriniz Exchange çalıştıran sunucuda durduğundan, .ost dosyasını bilgisayarınızda yeniden oluşturabilmek için yedeğini almak zorunda kalmazsınız.

Önbelleğe Alınmış Exchange Modu’nun açık olup olmadığını belirleme

Araçlar menüsünden, E-posta Hesapları’na tıklayın.

Exchange hesabını seçin ve Değiştir’e tıklayın.

Microsoft Exchange Server altında Önbellekli Exchange Modu Kullan onay kutusu seçiliyse Önbellekli Exchange Modu açıktır.

Alternatif olarak, Exchange hesabınızdaki öğeleri bir Kişisel Klasörler dosyası (.pst) içine taşıyabilir veya arşivleyebilirsiniz. Ayrıca, Outlook’u yeni öğeleri sunucuda tutmak yerine bir .pst dosyasına gönderecek şekilde de yapılandırabilirsiniz. Bu .pst dosyalarını yedeklemeli ve de Outlook’unuzun yeni yüklemesine tekrar bağlamalısınız.

Varsayılan teslim konumunun bir .pst dosyası olup olmadığını belirleme

Araçlar menüsünde E-posta Hesapları’na tıklayın.

Seçilen e-posta hesabı yeni e-posta iletilerini aşağıdaki konuma teslim eder’in altında listelenen, varsayılan teslim konumunu doğrulayın.

NOT : Yeni elektronik postanın Exchange posta kutusuna teslim edilmesi genellikle Posta Kutusu – <kullanıcı adı> veya yalnızca kullanıcı adı şeklinde görünür. Yeni e-postanın bir .pst dosyasına teslim edilmesi, Kişisel Klasörler şeklinde veya .pst dosyasına verdiğiniz özel bir görüntü adı olarak görünür.

POP3, IMAP ve HTTP hesapları

En yaygın kişisel e-posta hesabı türlerinden biri olan POP3 e-posta hesabını kullanıyorsanız, e-posta iletileriniz Internet servis sağlayıcınızdaki (ISS) POP3 e-posta sunucusundan bilgisayarınıza yüklenerek, Outlook.pst adı verilen bir Kişisel Klasör dosyasına (.pst) teslim edilir ve burada yerel olarak depolanır. Outlook.pst, varsayılan veri dosyasının adıdır. Bu dosya <sürücü>:\Documents and Settings\<kullanıcı>\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook klasöründe depolanır.

IMAP ve HTTP hesapları, Exchange hesaplarında olduğu gibi, e-posta iletilerinizi sunucuya kaydeder. Her türden Outlook e-posta hesabında olduğu gibi, öğeleri sunucudan yerel .pst dosyasına arşivleme veya taşıma seçeneğini kullanabilirsiniz. Öğeleri, sunucudan yerel .pst dosyasına arşivlediyseniz veya taşıdıysanız, .pst dosyasının yedeğini almanız ve sonra da Outlook’unuzun yeni kurulumunda bu dosyaya yeniden bağlanmanız gerekir. Her şeyi sunucuda sakladıysanız, IMAP veya HTTP hesabınızı kurmak için E-posta Hesapları Sihirbazı’nı kullandıktan sonra e-posta sunucusundaki tüm öğeleri Outlook’unuzda yeniden kullanabilirsiniz.

Sayfanın Başı

Adım 1: Eski dosya verilerinizi taşıma

Outlook’u yeni bir bilgisayara veya yeni bir sabit diske yüklediniz ve eski verilerinizi kullanmaya hazırsınız.

Her Kişisel Klasörler dosyasını (.pst) bulunduğu yedekleme konumundan (ağ sürücüsü veya CD, DVD ya da taşınabilir sabit disk gibi bir çıkarılabilir ortam) alıp <sürücü>:\Documents and Settings\<kullanıcı>\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook klasörüne kopyalamak için Windows Gezgini’ni kullanın.

Veri dosyalarınızı herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz, ancak .pst dosyalarını oluştururken Outlook’un kullandığı varsayılan konum budur.

NOT : Bu konum bir gizli klasördür. Windows Gezgini’ni kullanarak bu klasöre gitmek için öncelikle gizli klasörleri görünür yapmalısınız. Windows Gezgini’nin Araçlar menüsünde Klasör Seçenekleri’ni tıklatın. Görünüm sekmesinde sırasıyla, Gelişmiş Ayarlar, Dosya ve Klasörler ve Gizli dosya ve klasörler altında Gizli dosya ve klasörleri göster’i seçin. Tüm dosya adı uzantılarını görmek isterseniz, Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle onay kutusunu temizleyin. Gizli klasörler, normal klasör olmadıklarını belirtmek için soluk görüntülenir.

Sayfanın Başı

2. Adım: Outlook ilk kez başlatıldığında hesabınızı kurma

Outlook’u ilk kez başlattığınızda e-posta hesabı bilgileriniz istenir. Outlook, kullandığınız hesabın türüne göre, Outlook’ta Kişisel Klasör dosyası (.pst) diye bilinen yeni bir veri dosyası oluşturabilir. Yeni bir kullanıcıysanız hiçbir sorun yok; ancak, zaten bir Outlook kullanıcısıysanız, e-posta iletilerinizin bir .pst dosyasına teslim edilmesini sağladıysanız ve bu .pst dosyasını kullanmaya devam etmek istiyorsanız işler pek de umduğunuz gibi kolay olmayabilir. Özgün verilerinize yine ulaşabilirsiniz; ancak bundan önce, yanıtlamanız istenen sorulara yanıt vererek Outlook kurulumunu tamamlayın. Outlook açıldığında, eski verilerinizi geri getirmek ve yeni iletilerin daha önce kullandığınız .pst dosyasına teslim edildiğinden emin olmak için bazı önemli adımları yerine getirmeniz gerekiyor.

Sayfanın Başı

Adım 3: Eski Outlook veri dosyasına erişme

POP3 hesabı kullanıyorsanız veya Exchange hesabınızı, öğeler yerel bir Kişisel Klasör dosyasına (.pst) teslim edilecek şekilde ayarlamak istiyorsanız, dosyayı açmak için Outlook’un ayarlarını yapmanız gerekir.

Dosya menüsünde, Aç’ın üzerine gelin ve Outlook Veri Dosyası’na tıklayın.

Açmak istediğiniz .pst dosyasına tıklatın ve sonra Tamam’a tıklayın.

Veri dosyasıyla ilgili klasörün adı Gezinti Bölmesinde, Klasör Listesi’nde görülür. Görüntü adını daha önce hiç değiştirmediyseniz, varsayılan Kişisel Klasörler adıyla görülür.

İşiniz yarı yarıya bitti. Şimdi, Gezinti Bölmesinde muhtemelen iki Kişisel Klasörünüz var. Bunlardan birincisi Outlook’u ilk kez başlatıp hesabınız hakkında bilgi verdiğinizde Outlook tarafından oluşturulmuştu. İkinci klasör ise eski verilerinizi içermektedir. Gelen Kutusu’na veya girişlerden birindeki alt klasörlere bakarak özgün verilerinizin Outlook’a geri geldiğini doğrulayabilirsiniz. Eski öğelerinizin tümünü görebilmeniz gerekir.

Gezinti Bölmesi’nde Kişisel Klasörler adında iki giriş görüyorsanız, bir sonraki yordamı kolaylaştırmak için “Veri dosyasının görüntü adını özelleştirme” bölümündeki hızlı adımları yerine getirmenizi öneririz. Kişisel Klasörler adında yalnızca tek bir üst düzey klasör görüyorsanız “İletileri, daha önce kullanılan .pst dosyasına teslim etme” bölümüne atlayın.

Sayfanın Başı

Adım 4: Veri dosyasının ekran adını özelleştirme

Varsayılan ayarları koruduğunuz halde sonuçta elinizde iki ayrı Kişisel Klasörler kaldıysa, bu kafanızı karıştırabilir. İki veri dosyanız vardır; Outlook’u ilk kez başlattığınızda Outlook’un kendi oluşturduğu dosya ve henüz eklenmiş olan kendi eski veri dosyanız. Şimdi karışıklığı önlemek için görüntü adını özelleştirmenin tam zamanı!

Gezinti Bölmesinde Kişisel Klasörler’e sağ tıklayın ve sonra Özellikler’e tıklayın.

Gelişmiş’e tıklayın.

Ad metin kutusuna size anlamlı gelen bir ad yazın (örneğin, İletilerim).

Tamam’a iki kez tıklayın.

Artık, Gezinti Bölmesi’nde İletilerim adında bir üst düzey klasör görürsünüz. Veri dosyanızı her zaman diğerlerinden kolayca ayırabilirsiniz.

İPUCU : Çok sayıda .pst dosyası arşivi tutuyor olmanız durumunda, dosya adlarının özelleştirilmesi yararlıdır. Örneğin, ilgili aya ilişkin gönderilmiş öğelerin tümünün saklandığı aylık bir .pst dosyası oluşturursanız, Kişisel Klasörler’den görüntü adını değiştirip Gönderilmiş Posta Arşivi – Aralık 2007 gibi daha kolay bir ad verebilirsiniz.

Sayfanın Başı

Adım 5: İletileri önceden kullanılan .pst dosyasına teslim etme

Bir veya daha çok .pst dosyası kullanabilirsiniz, ancak yeni iletiler yalnızca bir dosyaya teslim edilebilir.

Artık eski öğelerinizi Outlook’ta görebildiğinize göre, Outlook’a hangi veri dosyasının sizin birincil veri dosyanız olduğunu söylemeli ve tüm yeni öğelerin bu .pst dosyası içindeki Gelen Kutusu’na gitmesi gerektiğini belirtmelisiniz. Yeni iletilerinizin gönderildiği dosya veya posta kutusu varsayılan teslim konumu diye adlandırılır.

Araçlar menüsünde, Hesap Ayarları’na tıklayın.

E-posta sekmesinde, yeni e-posta hesabını seçin ve Klasörü Değiştir’i tıklatın.

Yeni E-posta Teslim Konumu iletişim kutusunda, eski .pst dosyasının Gelen Kutusu’nu seçin.

Son’a tıklayın.

Outlook’tan çıkın ve programı yeniden başlatın.

Sayfanın Başı

Adım 6: İstenmeyen veri dosyasını kaldırma

Outlook’u kurarken oluşturduğunuz Kişisel Klasörler dosyasını atmak isteyebilirsiniz. İşleme devam etmeden önce, ilk olarak Gelen Kutusu’nda ilgili Kişisel Klasörler dosyasına tıklamanız ve bu noktaya kadar Gelen Dosyası’na hiçbir yeni öğe yerleştirilmediğinden emin olmanız gerekir. Yeni .pst dosyasının Gelen Kutusu’ndaki herhangi bir öğeye tıklayıp eski .pst dosyasına sürükleyebilirsiniz. Atmak istediğiniz Kişisel Klasörler dosyasına sağ tıklayın ve sonra Kişisel Klasörler’i Kapat’a tıklayın. Kişisel Klasörler’i Kapat seçeneği kullanılamıyorsa, Outlook ilk kez başlatıldığında Outlook’un kendi oluşturduğu .pst dosyasını kaldırmaya çalışıyorsunuzdur ya da varsayılan teslim konumu yanlış dosyayı işaret ediyordur. Öğelerinizin hiçbirini içermeyen Kişisel Klasörler dosyasını kaldırmaya çalıştığınızdan emin olun veya “İletileri önceden kullanılan .pst dosyasına teslim etme” bölümündeki adımları yineleyerek varsayılan teslim konumunu değiştirin.

Yanlış dosyayı kaldırmaktan mı korkuyorsunuz? Bir .pst dosyası kapatıldığında bu dosya silinmez veya içindeki öğeler kaldırılmaz. Yalnızca, bu dosya artık Gezinti Bölmesi’nde gösterilmez. Herhangi bir .pst dosyasını istediğiniz zaman görüntüye geri getirebilirsiniz:

Dosya menüsünde, Aç’ın üzerine gelin ve Outlook Veri Dosyası’na tıklayın.

Açmak istediğiniz .pst dosyasına tıklatın ve sonra Tamam’a tıklayın.